Episkop Sergije Kaćanski ne uspjeva obnoviti vadičanski dvor
Dugoročno seljakanje eparhije i boravak vladika u Karlovcu doveo je dvor u Plaškome u vrlo teško materijalno stanje. Obnova je bila hitno potrebna, za što se zauzeo novi administrator eparhije i budući vladika Sergije Kaćanski, nastojeći namaknuti sredstva za taj pothvat iz Srijemskih Karlovaca i Zagreba. Ističući manjkavosti dvora, Kaćanski iznosi niz interesantnih podataka o objektu, spominjući da je, doduše, građen od čvrstog materijala, ali da na pročelju uopće nema raščlambe (štukature, kako se kaže u izvoru), već samo balkon, da nijedna soba nije nadsvođena, te da se i krov na južnoj strani urušio. Naravno, izvore što nam govore o stanju zgrade prije adaptacije ne treba uzeti u potpunosti zdravo za gotovo, budući da se stvarno loše stanje objekata preuveličavalo kako bi se namaknula što veća sredstva iz Zagreba ili Beča. Tako u pismu iz 1852. ( nema podataka kome je pismo namijenjeno, no po svoj je prilici riječ o patrijarhu Rajačiću.) Kaćanski doslovno kaže: ”Es liegt demnach in meinem Interesse, das Gebäude in Plasky so schlecht zu schildern, als es möglich ist.” (“U mom je interesu opisati zgradu u Plaškom tako lošom koliko je to god moguće.” Muzej SPC-e, ostavština R. Grujića, dokumenti i arhivalije VII., br. 1291.)
Zanimljivo je spomenuti da je prva inicijativa za početak obnove dvora došla od strane bana Jelačiča početkom pedesetih godina. Sredinom juna 1851. godine uputio je dopis na Plaščanski konzistorij da se konačno učini nešto za popravak zgrade dvora. Ovo banovo zauzimanje valja promatrati u kontekstu njegovih ličnih veza s već spomenutim tadašnjim gornjokarlovačkim episkopom Jovanovićem, ali i vezama s patrijarhom Rajačićem, koji ga je 1848. i instalirao, u odsutnosti zagrebačkog biskupa, u položaj bana.
Vratimo se na vrijeme konačnoga povratka rezidencije u Plaški 1854., kada gornjokarlovački episkop Sergije Kaćanski, preoblikovanjem fasada, te promjenom organizacije unutrašnjega prostora plaščanskoga dvora ponovno nastoji dobiti objekt prikladan svome značaju. Nacrte za adaptaciju izradio je jedan od najznačajnijih zagrebačkih arhitekata u tome trenutku, Janko Nikola Grahor, zaposlen 1857. u građevinskoj direkciji Ujedinjene krajiške generalkomande. Njihova datacija u drugu polovinu 1857. čine ove planove najranijim do sada pronađenim djelom arhitekta Grahora. Istodobno, svojim su oblikovnim rješenjem jedan od najranijih primjera arhitekture romantičarskog historicizma u kontinentalnoj Hrvatskoj uopće.
Do realizacije planiranih zahvata nije došlo zbog više razloga. Glavni je nesumnjivo nedostatak sredstava u vremenu privredne stagnacije Monarhije izazvane strogim režimom Bachova apsolutizma te konstantnim unutrašnjim i vanjskopolitičkim sukobima. U takvim su se okolnostima teško mogla pronaći sredstva za Plaški.
Drugi, možda još važniji razlog bila je smrt episkopa Kaćanskoga 1859. – glavnoga inicijatora obnove objekta.
Novi episkop Petar Jovanović – rodom Iločanin, dotadašnji mitropolit Srbije koji je istjeran sa svojega položaja nakon povratka kneza Miloša na vlast – doživljavao je svoj novi položaj više kao izgnanstvo, a ne kao čast. Uglavnom je odsustvovao iz Plaškoga, pa nije ni imao pretjeranog interesa da ulaže u obnovu dvora. Kako su godine prolazile, inicijativa iz 50-ih padala je u zaborav, a Grahorovi su planovi ostali zaboravljeni među spisima.
I na kraju valja obratiti pažnju na zanimljivu činjenicu koliko je uloga crkvenog središta postavljala Plaški katkada u centar događanja u umjetnosti Hrvatske u 19. vijeku, što jasno pokazuje prethodni primjer. Pomalo je smiješno i paradoksalno da se takav objekt, koji među prvima u Hrvatskoj direktno prenosi Foersterove oblikovne poučke, javlja u mjestu kao što je Plaški, te koji se ni po čemu ne može uporediti sa Zagrebom. Taj nam primjer najjasnije pokazuje koliko je važnu ulogu imala episkopska stolica u prenošenju modernih težnji – i to ne samo, kao u ovom slučaju, u arhitekturi već općenito i u kulturi, načinu života i rada – u tu vrlo izoliranu i konzervativnu ruralnu sredinu. Možda su ipak od eparhije veću ulogu u presađivanju svih tada modernih tekovina odigrale krajiške vlasti (nije slučajno da su i Molve i Plaški na tlu Krajine, kao što nije slučajno da Grahor dolazi u Zagreb upravo iz Krajiškoga građevnog ureda). Upravo stoga što se njima direktno upravljalo iz Beča, bilo je moguće iz središta Monarhije direktno u ruralne krajeve na granici vrlo rano prenijeti i novosti – jednako na polju arhitekture, kao i svih drugih polja ljudskoga stvaralaštva – a da se pritom zaobiđu središta kakvo je Zagreb,koja su čuvajući svoje autonomije, u većoj ili manjoj mjeri čuvala i konzervativne stavove.
Izvor: ": "Saborna crkva Vavedenje Presvete Bogorodice u Plaškom" monografija Dragana Damjanovića