Poglavlje VIII.
Velika historicistička restauracija 1899 - 1907
Ikonostas slikara Ivana Tišova
Kada se govori o ikonostasu plaščanske crkve on se skoro isključivo vezuje uz ime Ivana Tišova, odnosno ime slikara.
Možda je ipak potrebno naglasiti da ikonostas ima dva osnovna dijela, arhitektonski okvir i ikone u njega umetnute. Zadatak slikara bila je samo izrada ikona, dok je profesionalni arhitekt sastavljao nacrte za arhitektonski dio ikonostasa.
Arhitektura ikonostasa Vinka Rauschera
Projekt ikonostasa, a i cijele unutrašnje opreme dodijeljen je arhitektu Vinku Rauscheru, tada zaposlenom kod Zemaljske vlade. Izradu nacrta za plaščanski ikonostas započeo je sredinom 1906. godine kada i odlazi u Plaški na dogovor s episkopom. Kao u većini ranijih slučajeva i ovaj je dogovor bio usmenog karataktera, pa ostaje nepoznato koliko su episkopove intervencije uvjetovale izgled budućeg ikonostasa.
Na koji način Raucher zamišlja ikonostas? Osnovni oblik ikonostasa je zamišljen sa polustubovima i arkadama koje su istovremeno okviri za slike. Zabat središnjeg dijela ikonostasa izvodi gotovo na barokni način zakrivljujući ga kako bi napravio mjesta za luk Carskih dveri. Zonu sokla zauzimaju pravokutna prazna polja bez ikona. Lukovi s bujnim lišćem akantusa stilizirani su na pomalo ranokršćanski ili neogotički način.
Posebna neubičajenost ikonostasa plaščanske crkve jeste njegovo produžavanje na zidnu plohu sa strana. Uobičajeno je da ikonostas širok koliko i oltarski luk, budući da prije svega svojom širinom zaklanja pogled u oltar, i prilikom bogoslužbenog otvaranja i zatvaranja Carskih dveri na ikonostasu. Kako oltarska apsida•/2/
vladike Jakšića u ovoj obnovi crkve nije porušena, pa je time morao biti zadržan i stari oltarski luk, velika zidna povšina na stranama istog, koja je činila vizuelnu prepreku pogledu u deambulatorij iskorištena je za produžavanje ikonostasa. I na oltarski luk i na zidove sa strane postavljene su Tišovljeve ikone. Donji red ikona na zidovima uokviren je u drvene rame kao one u donjem dijelu ikonostasa. Posljednje ikone u donjem redu na obje strane bile su istovremeno i vrata koja su vodila u deambulatorij.
Arhitektonski okvir produženog dijela ikonostasa na gornjem luku te gornjem nizu ikona na zidovima sa strane luka riješen u je u vidu zidnog oslikavanja. Te ikone nemaju kao u spomenutom donjem nizu drveni okvir. Zahvaljujući nizanju ikona na zidnoj površini u istoj ravnini sa ikonostasom izuzetno je dobro ostvaren osjećaj jedinstva dijelova ikonostasa koji slobodno stoje u prostoru i onih apliciranih na zid.
Autor nacrta za okvir ikona je Rauscher, dok je autor nacrta slikane dekoracije na zidovima sa strane oltarskog luka Marko Peroš.
Zadovoljan slikarskim radom Marka Peroša, Vladika je želio njemu povjeriti i izradu ikona na ikonostasu što je Zemaljska vlada odbila smatrajući da se taj posao mora predate akademskom slikaru putem natječaja.
Ivan Tišov dao je najpovoljniju ponudu i obavezao se da će posao završiti u roku od osam mjeseci.
Slikarski dio ikonostasa - ikone slikara Ivana Tišova
Sasvim je sigurno da Vlada, iako je ostavila otvorene ruke episkopu u odabiranju umjetnika, nije mogla dozvoliti da ovakav posao dobije neki neuki slikar, ili običan zanatlija, s obzirom na značaj objekta kao katedralne crkve, kao i s obzirom na težnju koju je započeo Iso Kršnjavi. Tokom svog mandata u Zemaljskoj vladi Kršnjavi se trudio da se u crkvenom slikarstvu i za pravoslavne poboljša kvaliteta radova ne gledajući na što jeftiniju cijenu.
Izbor Ivana Tišova bio je logičan jer osim što je bio protežiran od same Zemaljske vlade za poslove takve vrste, već je imao vrlo bogato iskustvo u slikanju ikonostasa za pravoslavne crkve.
Tišov je napravio cijeli niz ikona za ikonostase pravoslavnih crkava prije nego je počeo njegov angažman u Plaškom, što se može dovesti u kontekst težnje Kršnjavoga da se poneki od hrvatskih umjetnika osposobi za stilske restauracije pravoslavnih crkava.
Zanimljivo je da je Tišov uzore za svoj vizantijski stil tražio najprije u Ravenni u Ialiji. Kasnije je bio poslan u Trnovo u Bugarskoj da razgleda srednjovjekovne ikone tamošnje Saborne crkve s ciljem stjecanja uzora za svoja buduća djela.
I doista danas kada analiziramo ikone na ikonostasu plaščanske crkve ove ikone djeluju “pravoslavnije” od tadašnjih djela za srpske crkve Uroša Predića ili Paje Jovanovića. Ovaj već ranije uočen paradox može se protumačiti činjenicom da dvojica pravoslavnih slikara nisu trebala dokazivati pripadnost svojoj crkvi, dok je slučaj rimokatolika koji slika za pravoslavne osjetljiviji, pa su traženja i nadzor bitno drukčiji. Naravno u slučaju ikonostasa plaščanske crkve od “zastranjivanja” je Tišova čuvalo budno oko Vladike Grujića.
Koji se to elementi vizantijskog slikarstva provlače kroz prizore na Tišovljevim ikonama?
Ponajprije zlatna podloga na pojedinim ikonama, zlatna pozadina te plošni zlatni oreoli, kao i dekorativni motivi na namješaju i draperijama naslikani u pozadini kompozicija.
Na kraju zanimljivo je spomenuti da se na ikonama plaščanske crkve Ivan Tišov potpisivao ćirilicom.
Na ikonostasu je stajala ukupno 31 ikona i još dvije veće na prijestoljima, Sv Sava na vladičanskom i Pokrov Presvete Bogorodice na kraljevom (vladarskom). Ove ikone su bile prilično velike, veće od ostalih i završavale su u gornjem redu trolisno, što nam govori o izvornom izgledu obaju prestola.
Raspored ikona na ikonostasu plaščanske crkve
Ikone na ikonostasu u Sabornoj crkvi u Plaškom raspoređene su na klasičan način, a i po odabiru tema i broju ikona radi se o uobičajenom tipu ikonostasa kasnog historicizma.
Ipak, u izboru tema za pojedinačne ikone ikonostasa plaščanske crkve, kao i u njihovom rasporedu možemo vidjeti ruku vladike Grujića, koji je izgradio, kao što je učinio i raspoređivanjem zidnih ikona, vrlo osmišljen ikonografski program, zadržavši ikone obavezne na ikonostasima, a pridruživši im druge iz Bogorodičina života u skladu sa posvećenjem plaščanske crkve (Bogorodičina crkva).
›Ikonostas
Raspored ikona u prvom, donjem dijelu ikonostasa plaščanske crkve uobičajen je i od davnina prihvaćen: Na Carskim dverima je ikona Blagovesti, Hristova ikona je sa desne strane (gledano prema Oltaru). Bogorodica je Hristu s desne strane. Lijevo od Bogorodice nižu se ikone Sv Arhangela Mihaila, Sv Georgija, Sv Nikole, te na vratima na ulazu u deambulatorij, starozavjetni motiv Avrama i Isaka. S druge strane ikonostasa, desno od Hristova lika, nižu se ikone Sv Stefana, Sv Jovana Preteče, Sv Kneza Lazara, te ponovo na desnim vratima ulaza u deambulatorij, Avramova Žrtva.
Iznad Blagovesti, u zabatu iznad Carskih dveri, prikazan je u medaljonu Hristos u Getsimanskom vrtu.
Središnja ikona gornjeg reda uobičajena je Tajna večera, lijevi dio ikonostasa rezerviran je za kompozicije iz Bogorodičinog, dok su na desnom slike iz Hristova života.
Tako se lijevo od Tajne večere nižu: Rođenje, Vavedenje, Uspenje i Pokrov Presvete Bogorodice, a na kraju ikona s likom Svetog proroka Zaharija. S desne strane se nižu Rođenje Hristovo, Bogojavljenje, Preobraženje, Vaskrsenje Hristovo i ponovo na kraju jedna ikona s pojedinačnim svetiteljem, u ovom slučaju starozavjetnim Prorokom Isaijom.
Iznad drugog reda ikona na ikonostasu postavljena je velika lučno završena ikona Svete Trojice iznad koje je Raspeće.
Pomalo je neuobičajeno riješeno postavljanje ikona Bogorodice, i Sv Jovana Krstitelja u zoni ikone Svete Trojice, dosta ispod Raspeća. Ispod ovih ikona, a između lukova gornjeg dijela ikonostasa, u okruglim ovećim medaljonima, postavljeni su starozavjetni prorozi, Mojsije s lijeve i Sv Ilija s desne strane.
U crkvi se danas nalazi još samo 10 velikih ikona s ikonostasa. Nakon ratne evakuacije 1995. godine u Dvor na Uni i manastir Gomirje, ikonostas je vraćen krajem 2003. godine u Plaški.
Gdje se nalaze preostale ikone sa ikonostasa i one koje su ranije stajale na zidovima, osim sačuvane ikone Avrama i Isaka sa sjevernih vrata deambulatorija, ostaje nepoznato. Preko dvadeset ikona nije zatečeno u plaščanskoj crkvi po završetku II svjetskog rata.
U ljeto 1941. godine tim radnika iz zagrebačkog Muzeja za umjetnost i obrt na čelu s Vladimirom Tkalčićem odvozi golemi arhiv Eparhije u Zagreb, zajedno s najvažnijim umjetničkim predmetima iz eparhijskog dvora i riznice Saborne crkve.
Fotografije iz Konzervatorskog zavoda idu u prilog tvrdnjama da ikone nisu vraćene u crkvu nakon 1945. godine