Plaški
Sela - naseljena, malo naseljena ili opustjela
Plaščanska općina sastavljena je od osam naselja: Plaški, Janja Gora, Latin, Lapat, Podhum Plaščanski, Zebić, Kunić i Jezero, od kojih je najveći Plaški .
Početna-Home
Kamena građevina Maršala Marmonta
Srpska pravoslavna episkopalna crkva
Zašti ćeno ekološki značajno područje
Sokolski dom izgrađen 1936.godine
Kuća koja pamti
Katolička crkva Svete Ane podignuta 1836. godine
Podignuta u vrijeme kratkog perioda Napoleonove Ilirske provincije (1809-1813). Godine 1810. guverner Ilirske provincije maršal Auguste de Marmont obilazi sve vojne komande na području Eparhije gornjokarlovačke. U svom izvještaju primjećuje da na ovom području nema škola. Iste godine vladika Mojsije Blagorodni ot Mioković moli da se u eparhiji otvori 10 «Iliričeskih osnovnih škola», a da se u Karlovcu i u sjedištu svake Ilirske provincije osnuje po jedan «filozofsko-bogoslovskib seminar». Ovakva nastojanja vladike Miokovića dala su dobre rezultate. U jesen 1810. u Plaškom je otvorena bogoslovska škola za sveštenike. .
Crkva Vavedenja Presvete Bogorodice u Plaškom saborna je, odnosno katedralna crkva Gornjokarlovačke eparhije. Crkvu je izgradio vladika Danilo Jakšić 1763. godine kao svoju zadužbinu i ostavštinu. Od svoje izgradnje crkva je dva puta nadograđivana i stilski mijenjana. Današnji izgled crkva duguje velikoj historicističkoj restauraciji (1903-1907) izvedenoj u vijeme vladike Mihajla Grujiće. Blagoslovom Njegovog Preosveštensta Episkopa gornjokarlovačkog G. Gerasima, a na inicijativu protonamjesnika Gorna Slavnića, tadašnjeg plaščanskog paroha, započeta je 2013. godine obnova crkve, i do sada su završeni radovi na zvoniku hrama.
Dolina rijeke Dretulje se od izvora Dretulje do mostova u Plaškom, u desnom i lijevom zaobalju prostire na površini od oko 120 ha, na nadmorskoj visini od 365 do 380 metara. Dolina obiluje vlažnim livadama i cretovima (među posljednjima u Hrvatskoj) s brojnim zaštićenim biljkama i životinjama.U dolini gornjeg toka Dretulje do danas je zabilježena 161 biljna vrsta, od kojih se čak 32 vrste nalaze u Crvenoj knjizi vaskularne flore Hrvatske tj. na Crvenom popisu ugroženih biljnih i životinjskih vrsta Hrvatske.
Izgradnjom Sokolskog doma 1936. godine mladi su dobili sportsko-kulturni centar u svojoj varošici. Gradnju doma pomogli su Plaščani iseljeni u Kansas City. U Domu je 1943. godine održano Drugo zasjedanja ZAVNOH-a ( Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Hrvatske). Poslije 2.Svjetskog rata dom se zove i Kino jer se u njemu održavaju kino predstave. Dom je uvijek bio mjesto kulturnih i zabavnih događanja, a tako je i danas.
U ovu kući je bio zatvoren i mučen vladika SPC Savo Trlajić. Iz ove kuće je odveden u logor smrt Gospić-Jadovno-Pag. Episkop Sava je uhapšen 17. juna 1941. godine. Sa njim je po naređenju Josipa Tomljenovića – Brace, ustaškog tabornika u Plaškom, uhapšeno i trinaest viđenijih Srba iz Plaškog i trojica sveštenika. Ustaše su ih zatvorili u štalu u dvorištu kuće Josipa Tomljenovića u kojoj su svi zatvorenici, a posebno episkop Sava, bili svakodnevno mučeni. Dana 19. jula 1941. godine vlakom su, u stočnim vagonima otpremljeni za Gospić gdje im se gubi trag.
Broj katolika u župi Plaški osnovanoj 1769. godine kreće se u 18. i 19. vijeku između 100 i 150. Ipak, tada postojeća crkva i za malobrojne katolike bila je premalena pa je 1836. sagrađena nova crkva posvećena sv. Ani, koja stoji i danas. Nakon 1995. godine Plaški je naseljen Hrvatima iz Bosne, a sa njima dolazi i svećenik iz banjalučkog kraja. Danas je župa Plaški popunjena novim župljanima, a crkva u fazi preuređenja i proširenja.
Plaščanska općina sastavljena je od osam naselja: Plaški, Janja Gora, Latin, Lapat, Podhum Plaščanski, Zebić, Kunić i Jezero, od kojih je najveći Plaški .
Selo uz gornji tok rijeke Dretulje
Na izlasku iz Plaškog u pravcu Plitivica
Stara kuća u Šušnjarima
Oko Klašnice i pogled na Hum
Vukelići, Budimlije, Zebić, Ninkovići, Vera
Crpilište vode i jedina privatna kuća
Od Malog Vrela put vodi do sela Grbice
Naselje uz glavnu cestu na izlasku iz Plaškog u pravcu Plitvica
Mihajlo Latas, kasnije Omer Paša Latas porijeklom je iz sela Latasi, Janja gora
Oko Klašnica i pogled na Hum.
U podnožju Kapele su sela Vukelići, Zebić, Budimlije, Ninkovići, Vera
U zoni zaštite je crpilište vode. Na izvoru su ostatci starog mlina, a u neposrednoj blizini izvora je privatna kuća, jedina naseljena građevina.